W dniach 3–4 grudnia 2024 roku odbyła się 2. Edycja konferencji „Forma wtryskowa i jej otoczenie”, organizowana przez Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Oficjalne otwarcie i inauguracja
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego otwarcia, którego dokonali:
- Dariusz Sykutera, Wiceprezes Zarządu Bydgoskiego Klastra Przemysłowego,
- Zbigniew Ostrowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Podczas otwarcia konferencji na ręce Wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego zostały wręczone podziękowania dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego za wsparcie i współorganizację wydarzenia.
Następnie Dyrektor Zarządzający Bydgoskiego Klastra – Piotr Wojciechowski – przedstawił inauguracyjną prezentację pt. „Branża narzędziowo-przetwórcza – marka regionalna województwa kujawsko-pomorskiego”. Prezentacja ukazała kluczowe osiągnięcia oraz potencjał sektora narzędziowego w regionie, podkreślając, że Bydgoszcz po raz kolejny udowodniła, iż jest miastem, w którym forma ma znaczenie.
Eksperckie wystąpienia i panele tematyczne
Podczas konferencji odbyło się wiele interesujących prelekcji eksperckich, zorganizowanych w sześciu panelach tematycznych:
Pierwszy dzień wydarzenia poświęcono zagadnieniom związanym z projektowaniem, wyceną oraz obróbką form wtryskowych.
– Zastosowanie innowacyjnych technologii CAM w produkcji form wtryskowych i wynikające z tego korzyści – AMS International sp. z o.o.
– Teamcenter Product Cost Management – Wycena kosztów produkcji wyprasek oraz kalkulacja zysków i strat – CAMdivision sp. z o.o.
– Optymalizacja mechaniczna wyrobów z tworzyw sztucznych poprzez eksport wyników symulacji wtrysku do obliczeń wytrzymałościowych – PAWFORM sp. z o.o.
– Projektowanie i produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych z zastosowaniem oprogramowania firmy DPS Software – case study z wdrożenia – DPS Software sp. z o.o.
W dalszej części dnia omówiono zagadnienia związane z wykorzystaniem stali narzędziowych w produkcji oraz ich obróbką:
– STAL NARZĘDZIOWA – standardowe i nowe wymagania rynku – IMS Polska sp. z o.o.
– Możliwości ingerencji w formę wtryskową w kierunku wymagań estetycznych wyrobu – Sumaris Group.
– Gwarancja jakości w procesie produkcyjnym – Renishaw sp. z o.o.
– Precyzyjna próżniowa obróbka cieplno-chemiczna narzędzi i form – AMP sp. z o.o.
– Zintegrowany system przecinarki drutowej FANUC Robocut i przebijarki do otworów Pentron firmy Penta – Fanuc Polska sp. z o.o.
– Nowoczesne obrabiarki CNC i automatyzacja procesów – DEMATEC Polska sp. z o.o.
– Funkcjonalne powierzchnie tłoczników pokrywane powłokami diamentowymi. Podsumowanie wyników projektu CORNET DiAlForm – Politechnika Wrocławska.
Na zakończenie dnia omówiono technologie czyszczenia i konserwacji form wtryskowych:
– KONEK Renew – innowacyjna technologia kompleksowego czyszczenia systemów GK oraz form wtryskowych – KONEK Renew.
– Czyszczenie form i wkładek metodą ultradźwiękową – Metals Minerals sp. z o.o.
Pierwszy dzień konferencji zakończył się uroczystą kolacją, podczas której podsumowano sesje oraz umożliwiono dalsze dyskusje między uczestnikami.
Dzień drugi – 4 grudnia 2024 roku
Drugi dzień wydarzenia poświęcono innowacyjnym systemom gorącokanałowym oraz normalizowanym elementom form.
– Niezawodność i wydajność w systemach gorących kanałów oraz urządzenia wspomagające proces technologiczny wtrysku – Mold-Masters Europa GmbH.
– Zbalansowanie: Jak konstrukcja kanałów przepływowych wpływa na równomierne wypełnianie? – EWIKON Heisskanalesysteme GmbH.
– Kompleksowe rozwiązania gorącokanałowe Wadim Plast – optymalizacja doboru systemu GK – Wadim Plast sp. z o.o.
– Jakość, niezawodność, efektywność pracy form wtryskowych dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań HASCO – Hasco Polska sp. z o.o.
– Elementy znormalizowane Meusburger w budowie form wtryskowych – 60 lat standaryzacji – Meusburger Georg GmbH & Co KG.
– Matryce i formy – praktyczne rozwiązania – VERASHAPE sp. z o.o.
W dalszej części dnia zaprezentowano nowatorskie rozwiązania technologiczne wspierające produkcję narzędziową:
– Pomiary i technologie alternatywne w branży narzędziowej: Automatyzacja procesów jakości w zakresie form wtryskowych i wyprasek – ITA sp. z o.o. sp.k.
– Kontrola jakości w procesie wtrysku: Nowatorskie narzędzie do inspekcji wyprasek – ZEISS De-Warp – Carl Zeiss sp. z o.o.
– Niskoseryjna produkcja – Safe Concept sp. z o.o.
– Druk 3D MJF jako wsparcie formowania wtryskowego – Technology Applied sp. z o.o.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W ramach wydarzenia odbyły się również wystawki firm prezentujących swoje produkty i rozwiązania technologiczne. Wśród wystawców znalazły się m.in.:
– Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego; APE Group sp. z o.o.; Vanity Style sp. z o.o. ; Respect Energy S.A.; Verashape sp. z o.o.; Sumaris Group; ITA sp. z o.o. sp.; AMP sp. z o.o. ; Wadim Plast sp. z o.o. ; Meusburger Georg GmbH & Co KG.; Renishaw sp. z o.o. ; Metal Minerals sp. z o.o. ; DPS Software sp. o.o. ; Danje-Polymer sp. z o.o. ; AMS International sp. z o.o.; Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna; Technology Applied sp. z o.o; Carl Zeiss sp. z o.o.
Podsumowanie
W konferencji wzięło udział 190 uczestników, reprezentujących przedsiębiorstwa z województwa kujawsko-pomorskiego oraz z całej Polski. Wydarzenie stało się istotną platformą wymiany wiedzy oraz promocji potencjału narzędziowo-przetwórczego regionu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom za wspólnie spędzony czas i inspirujące dyskusje!





































Artykuł Relacja z 2. Edycji Konferencji „Forma wtryskowa i jej otoczenie” pochodzi z serwisu Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa.